Kvalitní podlahy a dveře v rozsáhlé vzorkovně v Praze

Vydáno: 31. 07. 2018

Vinylové podlahy a podlahové vytápění, na co si dát pozor

Chystáte se na stavbu nového domu nebo řešíte vybavení či rekonstrukci toho stávajícího? Plánujete-li mít ve svém domě nebo bytě vinylové podlahy a zároveň chcete mít podlahové vytápění, je třeba si uvědomit, že vytápění má na životnost podlahy zásadní vliv a zdaleka ne každou takovou podlahu lze pro tyto účely použít.

Vliv podlahového vytápění na podlahu

Vinylové podlahy lze umístit pouze u některých způsobů instalace podlahového vytápění. Přesné informace by měl vždy uvádět přímo výrobce podlahy, v každém případě ale doporučujeme poradit se nejdříve s prodejcem podlahy, případně stavební firmou. Vinylové podlahy nikdy nelze umístit tam, kde jsou elektrické topné rohože přímo pod podlahou, naopak použít je lze v místnostech, kde je podlahové vytápění umístěno v betonové mazanině nebo anhydritu – v obou případech ale musejí být topné kabely alespoň 3,5 cm pod povrchem podlahy.

Minimální a maximální teploty a topný výkon

Vinylovým podlahám škodí příliš vysoké nebo nízké teploty, proto pro ně mohou být některé druhy podlahového vytápění nevhodné. Důležité je, aby se teplota povrchu podlahy držela maximálně do 27 °C, naopak minimální teplota by neměla klesnout pod 15 °C. U teplovodních podlahových systémů je třeba omezit teplotu na vstupu na 35–45 °C, naopak elektrické systémy mají pro tyto účely speciální čidla. Pří příliš vysoké teplotě totiž dochází k poškození podlahy, mohou se na ní vytvořit spáry.

Pokud jde o hranici topného výkonu, ta se liší podle druhu podlahy – např. u dřevěných je doporučený limit jen 60 W/m2, u keramických naopak až 160 W/m2. Pro celovinylové podlahy platí maximální doporučený limit 80 W/m2, pro celoplošně lepený vrstvený vinyl, PVC a linoleum je limit 100 W/m2.

Postup při pokládce na podlahové vytápění

Čeká-li vás pokládka vinylové podlahy do místnosti s podlahovým vytápěním, nejdříve se 100% ujistěte, že je vámi vybraná podlaha do místnosti skutečně vhodná. Pokud ano, minimálně dva dny před instalací podlahy podlahové topení buď vypněte, nebo snižte jeho teplotu na maximálně 15 °C. Teprve poté, až dojde k úplnému zatvrdnutí lepidla, je možné vytápění zapnout s postupným zvyšováním výkonu až do úplné provozní teploty na povrchu.

Podlahové vytápění a vinylové podlahy Fatra Thermofix

 1. Základová deska
 2. Izolační souvrství (podkladní textilie + hydroizolační fólie PVC + ochranná textilie)
 3. Tepelná izolace
 4. Separační PE fólie
 5. Betonová deska – potěr
 6. Elektrická topná rohož
 7. Stěrková hmota
 8. Disperzní lepidlo s vysokou počáteční lepivostí
 9. Podlahovina Thermofix

Vinylové podlahy a podlahové vytápění - obrázek 449

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Základová deska
 2. Izolační souvrství (podkladní textilie + hydroizolační fólie PVC + ochranná textilie)
 3. Tepelná izolace
 4. Systémová deska (STYRODESKA)
 5. Anhydrit
 6. Stěrková hmota
 7. Disperzní lepidlo s vysokou počáteční lepivostí
 8. Podlahovina Thermofix

Vinylové podlahy a podlahové vytápění - obrázek 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Proč zvolit vinylovou podlahu?
Druhy vinylových podlah
Jak na pokládku vinylové podlahy
Oprava poškozené vinylové podlahy

 

Galerie

Další články:

Zavolejte nám: +420 603 279 682! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.