Kvalitní podlahy a dveře v rozsáhlé vzorkovně v Praze

Zavolejte nám: +420 603 279 682 ! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.

Pokládka vinylové podlahy Praha a okolí + návod na pokládku svépomocí

Odborná montáž vinylových podlah

„Připravíme pro vás tu nejvýhodnější nabídku na míru!“

  • Prodejem a pokládkou vinylových podlah se zabýváme již od roku 2005
  • Snažíme se pro Vás držet ceny jako před 15 lety
  • Naším hlavním cílem je 100% spokojenost našich klientů

Při pořizování nové vinylové podlahy pro vás zajistíme kompletní servis, poradíme vám při výběru, postaráme se o zaměření a zajistíme také konečnou montáž. 

U zakázek většího rozsahu poskytujeme množstevní slevy, a to jak na samotné vinylové podlahy, tak konečnou pokládku. Pokud byste chtěli ještě více ušetřit, vyberte si podlahu v sekci výprodej.

Službu montáže poskytujeme v rámci celé ČR, přednostně pak v Praze, Středočeském kraji a okolí.

Rádi vás také přivítáme v naší rozsáhlé vzorkovně v Praze na adrese Praha 9 – Zobrazit celou adresu, kde s vámi nezávazně zkonzultujeme vše, co se týká výběru podlah a dveří nebo jejich montáže. (Pozor! Návštěva vzorkovny je možná pouze po předchozí telefonické domluvě.)

Zaručujeme Vám 100% kvalitu naší práce, vstřícné a slušné jednání a precizní provedení, u něhož se můžete plně spolehnout na každý detail. Naše reference jsou toho důkazem a my jsme na ně také hrdí, přesvědčte se sami...

Cena pokládky vinylové podlahy

„Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit (záleží především na velikosti zakázky)"

Pokládka na volno (zámkové/plovoucí vinylové podlahy) u nás stojí 195 Kč / m2. Pokládka lepením (lepené vinylové podlahy - dílce/role) vč. lepidla také 195 Kč / m2. Zajišťujeme také lištování, výrobu soklů, lepení schodů, podříznutí dveří, instalaci prahu, průvlak a další činnosti, které s pokládkou vinylové podlahy souvisejí.

Aktuální orientační ceny za pokládku podlah naleznete v našem ceníku.

Pro přesnou cenovou nabídku nás prosím kontaktujte prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na telefonním čísle +420 603 279 682. Připravíme pro Vás tu nejvýhodnější nabídku na míru! Zdarma a nezávazně.

>> POPTAT POKLÁDKU <<

>> NABÍDKA VINYLOVÝCH PODLAH <<

Jak na pokládku vinylové podlahy svépomocí

Pokládka vinylové podlahy lze provádět několika způsoby. Způsob pokládky se odvíjí od druhu zvolené krytiny. Vybírat můžete buď vinylové role nebo vinylové dílce. Vinylové dílce existují ve třech základních variantách. Samolepicí dílce se díky samolepicí vrstvě lepí na hladký podklad jako samolepka. Celoplošně lepené dílce jsou potom určeny k celoplošnému lepení na vyrovnaný a hladký povrch, a to za pomoci speciálního lepidla. Konečně zámkové (plovoucí) dílce, ty jsou opatřeny zámkovým spojem, není je tedy potřeba lepit. Pokládají se plovoucím způsobem jako například laminátové podlahy. Navíc je možné pořídit si je s voděodolným zámkem. Vinylové a PVC podlahy v rolích mají mnohem větší proporce. Díky tomu naleznou uplatnění především v rozměrnějších prostorách. Z hlediska samotné instalace existují celoplošně lepené role (znovu budete potřebovat speciální podlahářské lepidlo), ale možná je rovněž pokládka na volno, kterou bychom ovšem nedoporučovali v příliš velkých místnostech a halách.

Při pokládání vinylové podlahy musíme provést několik kroků:

1.    Příprava
Začneme odstraněním původní podlahové krytiny, jakožto samozřejmě i zbytků původního lepidla. Vzniklé trhliny a nerovnosti vyrovnáme stěrkovou nebo samonivelační hmotou, která ale musí zcela vyschnout. Novou vinylovou krytinu rozložíme po místnosti tak, aby nevznikly žádné přehyby. Okraje ořízneme s přesahem přibližně 10 centimetrů a PVC necháme v místnosti 24 hodin, aby se přizpůsobilo.

2.    Přiřezávání
V dalším kroku pomocí pravítka upravíme PVC krytinu na velikost místnosti. Nutností je řádné přitlačení krytiny a ponechání 1 cm dilatační spáry mezi ní a stěnou. Spáru tvoříme z důvodu dalšího pracování PVC.

3.    Rohy
Stejný postup použijeme v rozích místnosti - PVC pevně přitlačíme a opatrně uřízneme. V případě potřeby je možno provést tzv. pomocný řez u přesahujícího okraje PVC směrem do rohu stěny a podlahy. U vnějších rohů krytinu nařízneme a to příčně od okraje k rohu. Vzniklý přehyb pevně přitiskneme a přesahující část uřízneme.

4.    Dva způsoby pokládky

a.    Volné pokládání – používáme v místnostech do 20 m2. Krytinu zajišťujeme pomocí oboustranné lepicí pásky. Po podlaze se můžeme ihned pohybovat.

b.    Celoplošné přilepení – používáme ve větších místnostech, takto položená PVC krytina má delší životnost. Celoplošně krytinu lepíme, aby se v místnosti nevytvářely vlny. PVC z poloviny svineme, na podlahu naneseme lepidlo a krytinu položíme zpět na lepidlo. Jednodušším způsobem je pokládání PVC krytiny po pásech širokých 1 m, přičemž nanášíme 1 m lepidla na podlahu, poté položíme pás PVC a takto pokračujeme po celé místnosti. Nutností je řádně přitlačit PVC na lepidlo (můžeme použít i váleček) a dodržet dobu schnutí lepidla. Po podlaze není možné ihned chodit!

5.    Spoje
Spoje provádíme přiložením pásů PVC na sebe a společným přiřezáváním. Poté musíme spoje zajistit pomocí lepenky.

6.    Soklové lišty
Plastové profilové lišty používáme pro přechody ke stěnám, můžeme je snadno namontovat. V závislosti na zvoleném modelu je buďto lepíme, šroubujeme, zasouváme nebo přitloukáme pomocí hřebíčků. Vnitřní i vnější rohy můžeme šikmo uříznout, nebo zakoupit hotové. Máme-li k dispozici staré čtvrtkruhové nebo malé soklové podlahové lišty, můžeme je využít k zakrytí řezné hrany.

V případě zájmu se o pokládku vámi vybrané podlahy rádi postaráme a to i v případě, že máte podlahu již od jiného výrobce.

Seznámíme vás s tím, jaké druhy pokládky vinylových podlah existují a na co byste se měli připravit.

Jako první si vždy připravte kvalitní podklad

Dobře připravený podklad je základ úspěchu. Bez vyrovnaného podkladu by se podlaha zničila, mohly by se prokreslovat nerovnosti a díly by se mohly prohýbat.

Velikou pozornost věnujte také zbytkové vlhkosti podkladu a neopomíjejte ani vlhkost v místnosti, kde chcete novou podlahu pokládat. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat mezi 40–60 % a teplota by měla být optimálně v rozmezí 15–25 °C. Je vhodné nechat podlahu ještě před pokládkou v místnosti „aklimatizovat“. Doporučuje se 24–48 hodin před instalací.

Samotný podklad by měl být dokonale vyrovnaný, zejména pro lepené vinylové podlahy. Pro ty není vhodný betonový, anhydritový nebo cementový podklad. Vždy by jako finální vrstva měla být samonivelační stěrka. Na podkladu by neměl být prach, nečistoty, původní krytina, mastnota nebo zbytky lepidel.

Samoležící vinylové dílce

Samoležící podlaha složená z dílců se na podklad pokládá navolno, bez lepení, nebo s využitím fixačního lepidla omezujícího posun dílců do stran. Lepidlo nepřilepí dílce pevně k podkladu, takže je možné je později sejmout a přemístit jinam.

Pro pokládku musí být podklad naprosto rovný, hladký, bez nečistot a vlhkosti. S pokládkou se začíná u jedné ze stěn, od které se naměří přímka, která bude držet směr první řady dílů. Ty se pokládají jeden vedle druhého a na konci každé řady se zařezávají. V případě, že díly pouze pokládáte, bez použití fixačního lepidla, je vhodné si alespoň první řadu zafixovat oboustrannou lepící páskou.

Podél stěn je nutné zachovat dilatační spáru, aby podlaha mohla „pracovat“. Spára se jednoduše zakryje pomocí soklové lišty.

Samoležící vinylové role

U samoležících vinylových rolí se setkáte s vinylem vyrobeným v pásech o šířce 2–5 m. V menších místnostech do 20 m² se samoležící vinyl v rolích může pokládat úplně bez lepení. V případě větších prostor se může využít oboustranná lepící páska.

Při pokládce je třeba počítat s prořezem kvůli výklenkům, sloupům, nepravidelnému tvaru místnosti apod. Rovněž je nutné po obvodu ponechat dilatační spáru 3–5 mm, aby se při změnách teplot mohla podlaha roztahovat. Zpravidla je také nutné napojit více vinylových pásů k sobě, což se provádí podlepením spoje oboustrannou lepící páskou a svařením spoje.

Vinylové dílce přilepené k samolepící podložce

Méně obvyklou metodou pokládky je lepení vinylových dílců na speciální samolepící podložku. Díky ní je pokládka rychlá a snadná a instalaci lze provádět i na stávající podlahovou krytinu. Ta zůstane bez poškození, pokud je později nutné vinyl odstranit.

Samolepící podložka se jednoduše rozvine kolmo ke směru zamýšlené pokládky tak aby její díly byly položené těsně vedle sebe. Pomocí narýsované přímky se pak postupně odřezává a odstraňuje krycí folie a nalepují vinylové dílce, vždy po jedné řadě.

U této metody pokládky je důležitá přesnost, protože lepící podložka lepí opravdu hodně a špatně nalepený vinylový díl se odstraňuje velmi obtížně. Proto je i obtížné jednotlivé díly později renovovat.

Plovoucí (zámkové) vinylové podlahy

Plovoucí vinylové podlahy patří k velmi oblíbeným typům podlah. Snadná a jednoduchá pokládka hraje ve prospěch těm, kteří si chtějí podlahu položit sami. Na rozdíl od lepených variant se u plovoucích podlah nepoužívá lepidlo. Jednotlivé díly se k sobě snadno „zacvakávají“ pomocí zámkového neboli click systému. Zámky se nacházejí na bocích každé lamely a po spojení pevně drží dílce u sebe.

Pokud si zvolíte plovoucí podlahy na HDF desce je nejprve nutné instalovat parotěsnou podložku. U celovinylových podlah tento krok odpadá a může se rovnou položit izolační podložka. Každá podložka by měla být položena kolmo na směr pokládky, těsně vedle sebe.

Teprve po instalaci podložek se může začít s pokládkou první řady lamel. Ta se pokládá tak, aby dlouhá část lamely byla ke stěně položena stranou s „perem“, tedy s menší částí zámkového spoje. U stěny se ponechává dilatační spára (5 mm). Řada se zakončí oříznutím lamely a zbytek se použije na začátek nové řady. Pozor ale, aby krátké části lamel byly od sebe v jednotlivých řadách vzdáleny alespoň 20 cm. Po položení prvních tří řad položíme mezi podlahu a stěnu distanční klíny, které udrží dilatační spáru. Na konci pokládky seřízneme dílce v poslední řadě tak, aby opět vznikla dilatační spára.

Celoplošně lepené vinylové role

Další variantou jsou celoplošně lepené vinylové role, které jsou k dostání v šířích od 2 do 5 m. Vinyl v rolích se k podkladu přilepuje na celé ploše. Celá operace je poměrně složitá a je lepší ji svěřit do rukou odborníkům.

Celoplošně lepené vinylové role se hodí do větších místností. Základem je vždy perfektně vyrovnaný a suchý podklad bez nečistot a prasklin, opatřený potřebnou penetrací. Pokládka se zahajuje rozvinutím rolí a zaříznutím podél stěn tak, aby byla zachována dilatační spára. Po oříznutí se podlaha opatrně přehne v polovině, tak aby nedošlo k jejímu prasknutí nebo zlomení.

Na odklopenou část podlahy se nanese lepidlo, nechá se odvětrat a opatrně se položí na podklad. Důležité je dávat pozor na vznik vzduchových bublin. Po položení se podlaha uválcuje. Stejně se postupuje u druhé poloviny podlahy. Tam, kde se dotýkají dvě role je nutné vinyl svařit, nejčastěji tzv. studeným spojem.

Lepené vinylové dílce

Lepená vinylová podlaha složená z vinylových dílců se stejně jako vinyl v rolích, přilepuje k podkladu pomocí speciálního podlahářského lepidla. Lepení dílců představuje jednu z nejnáročnějších způsobů pokládky. Nejen, že je nutné dodržet přesný postup daný výrobcem lepidla, ale po přilepení každého dílce je nutné ho hned na místě zafixovat pomocí přítlačného válce. Lepený vinyl je vhodný pro teplovodní podlahové topení, naopak se nesmí pokládat na elektrické topné rohože.

Instalaci předchází příprava podkladu, jeho zarovnání, vylití samonivelační stěrkou a napenetrování. Na začátku pokládky je nutné si nakreslit rovnou přímku podle které položíte první řadu dílců. Nutné je zakreslit si i druhou přímku podle které se budete orientovat při pokládání dalších řad. Mezi tyto dvě přímky se nanese lepidlo a po odvětrání se začíná s pokládkou dílců. Každý dílec je nutné hned po položení přitlačit pomocí ručního válečku a každou hotovou řadu těžším válcem. Stejně tak i celou dokončenou podlahu.

Lepidlo je nutné nanášet jen na takovou plochu, aby se dílce stihly nalepit na lepidlo při jeho nejlepší přilnavosti. Myslete i na to, že kolem stěn musí být zachována dilatační spára.

Jaký zvolit směr a typ pokládky vinylové podlahy?

Čeká vás pokládka nové vinylové podlahy a nevíte si rady, jak podlahu položit, aby na ní byl pěkný pohled? Existuje několik pravidel, kterých byste se při pokládce vinylové podlahy měli držet.

Určete si směr pokládky vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou moderní a českým interiérům vévodí zejména podlahy s dekorem dřeva. Aby struktura dřeva na jednotlivých vinylových dílcích co nejlépe vynikla, je dobré vybrat směr pokládky podle vzhledu místnosti. Zvolit správný směr vám pomůže několik jednoduchých rad.

  • Pokládejte vinylové dílce souběžně s hlavním zdrojem světla, nejčastěji s oknem. Světlo bude dopadat na delší stranu dílců a bude vytvářet dojem, že jsou o něco delší. Navíc dobře vynikne dekor dřeva.
  • Ve všech místnostech na jednom patře dodržujte stejný směr pokládky. Je to praktické a vypadá to lépe, než kdybyste v každé místnosti zvolili jiný směr.
  • Pokládejte vinylovou podlahu souběžně se schody. Zachováte tím pěkné linie a pokud jsou schody obloženy stejným dekorem, bude vám vše dokonale ladit.
  • Pokládejte rovnoběžně s balkonem a s francouzskými okny. I tady platí, že na pohled je lepší, když je linie balkonu nebo oken v souladu s podlahou.
  • Slaďte směr podlahy s dveřními zárubněmi a dilatačními spárami. Vhodné to je zejména v případě, kdy je přechodová lišta se stejným dekorem jako podlaha. Umístění podlahových prken kolmo na přechodovou lištu by nepůsobilo pěkně.
  • V případě, že se nelze řídit všemi výše zmíněnými pravidly v celém interiéru, zvolte pokládku podle místnosti, která je nejvíce využívaná. Zpravidla se směr pokládky bude odvíjet od pokládky v obývacím pokoji.

Typ pokládky vinylových dílců určí vzhled místnosti a dá vyniknout dekoru

Když už víte, jaký směr pokládky vinylové podlahy zvolíte, je potřeba rozhodnout, jaký typ pokládky vinylových dílců bude nejlepší. Každý typ má svá pro a proti.

Pokládka bez pravidelného opakování – tzv. divoká vazba

Jde o nejjednodušší typ pokládky vinylové podlahy. Pokládka vinylových dílců bez opakování je nejlepší způsob, jak dát vyniknout dřevěnému dekoru. První vinylový dílec položíte v levém horním rohu místnosti, postupně přidáváte další dílce, dokud se nedostanete k protilehlé stěně, kde zakončující dílec zaříznete podle potřeby a odřezek použijete na začátek druhé řady. Takto postupujete při pokládce celé podlahy. Pokud se vám stane, že odříznutý konec dílce by byl pro začátek nové řady příliš krátký, použijte celé nové prkno. Myslete ovšem na to, aby se kratší strany prken v řadách opakovaly minimálně po 1/3 délky prken.

Plancher

Pokládka s pravidelným opakováním – anglická vazba

Typ pokládky, kdy se kratší strany prken pravidelně opakují v půlce nebo třetině prken předešlé řady je oblíbený zejména u lidí, kteří jsou zvyklí na keramické dlažby a jejich přesnou pravidelnost. I pokládka s pravidelným opakováním je hojně využívána.

Plancher

Pokládka na stromeček neboli vzor rybí kosti

S pokládkou zvanou „na stromeček“ se většina z nás setkala v podobě parketových prken. U zámkové vinylové podlahy je s tímto typem pokládky potíž, protože ne všechny plovoucí vinylové podlahy mají stejný zámkový spoj na dlouhé i krátké straně vinylového dílce. Pokud se zámkové spoje liší, není možné zacvaknout prkna k sobě. Pokud se vám tento typ pokládky líbí, zjistěte si předem u prodejce, které plovoucí vinylové podlahy tento typ pokládky umožňují a podle toho podlahu vyberte. Případně volte dílce lepené.

Plancher

Pokládka na koso

Zajímavým a trochu extravagantním způsobem pokládky je pokládka „na koso“, kdy vinylové dílce nekopírují směr stěn, ale protínají pokoj úhlopříčně. Protože jde o velmi složitý typ pokládky, přizvěte si k ruce profesionála, který má s tímto typem pokládky zkušenosti.

Plancher

Nezapomeňte na prořez

S pokládkou vinylové podlahy je neodmyslitelně spojen prořez. Jde o odpad, který vzniká při ořezávání vinylových dílců ve chvíli, kdy tyto oříznuté kusy už nelze nikde napojit. Velikost prořezu je závislá na typu pokládky a na tvaru a členitosti místnosti.

  • Nejmenší prořez 3 % – 5 % vzniká při pokládce bez pravidelného opakování a v místnostech čtvercového tvaru, kde nejsou žádné výklenky nebo sloupy.
  • Prořez 5 % - 10 % je obvyklý u pokládky s pravidelným opakováním. Větší prořez je i v místnostech obdélníkového tvaru a tam, kde je atypické řešení s více rohy nebo v místnostech kde je buď stěna dokulata nebo kde se nachází sloup či výklenek.
  • S prořezem 10 % –15 % musíte počítat, pokud budete realizovat pokládku na stromeček.
  • Poměrně velký prořez 10 % - 30 % vznikne ve chvíli, kdy jsou místnosti nepravidelného tvaru, jsou zde jak sloupy, tak výklenky, zakulacené stěny i další překážky, které je nutné řešit ořezem prken.
  • Největší prořez 30 % se vyskytuje u pokládky na koso.

Chcete jistotu dobře položené podlahy?

Málokdo má takové zkušenosti s pokládkou vinylové podlahy, aby si byl jist, že zvládne instalaci bez problémů. Pokud se do pokládky nechcete pouštět svépomocí, oslovte raději odborníky, kteří mají s pokládkou vinylových podlah zkušenosti a dokáží vám kvalifikovaně poradit při výběru podlahy i při volbě správného směru a typu pokládky.

V naší společnosti Plancher najdete přesně takové profesionály, kteří jsou připraveni zodpovědět všechny vaše dotazy i zrealizovat celou pokládku podlahy za vás.

Mohlo by Vás zajímat:

Videa: Pokládka vinylové podlahy Gerflor

Zavolejte nám: +420 603 279 682! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.