Jak na pokládku vinylové podlahy

Pokládka vinylové podlahy lze provádět několika způsoby. Způsob pokládky se odvíjí od druhu zvolené krytiny. Vybírat můžete buď vinylové role nebo vinylové dílce. Vinylové dílce existují ve třech základních variantách. Samolepicí dílce se díky samolepicí vrstvě lepí na hladký podklad jako samolepka. Celoplošně lepené dílce jsou potom určeny k celoplošnému lepení na vyrovnaný a hladký povrch, a to za pomoci speciálního lepidla. Konečně zámkové (plovoucí) dílce, ty jsou opatřeny zámkovým spojem, není je tedy potřeba lepit. Pokládají se plovoucím způsobem jako například laminátové podlahy. Navíc je možné pořídit si je s voděodolným zámkem. Vinylové podlahy v rolích mají mnohem větší proporce. Díky tomu naleznou uplatnění především v rozměrnějších prostorách. Z hlediska samotné instalace existují celoplošně lepené role (znovu budete potřebovat speciální podlahářské lepidlo), ale možná je rovněž pokládka na volno, kterou bychom ovšem nedoporučovali v příliš velkých místnostech a halách.

Při pokládání vinylové podlahy musíme provést několik kroků:

1.    Příprava
Začneme odstraněním původní podlahové krytiny, jakožto samozřejmě i zbytků původního lepidla. Vzniklé trhliny a nerovnosti vyrovnáme stěrkovou nebo samonivelační hmotou, která ale musí zcela vyschnout. Novou vinylovou krytinu rozložíme po místnosti tak, aby nevznikly žádné přehyby. Okraje ořízneme s přesahem přibližně 10 centimetrů a PVC necháme v místnosti 24 hodin, aby se přizpůsobilo.

2.    Přiřezávání
V dalším kroku pomocí pravítka upravíme PVC krytinu na velikost místnosti. Nutností je řádné přitlačení krytiny a ponechání 1 cm dilatační spáry mezi ní a stěnou. Spáru tvoříme z důvodu dalšího pracování PVC.

3.    Rohy
Stejný postup použijeme v rozích místnosti - PVC pevně přitlačíme a opatrně uřízneme. V případě potřeby je možno provést tzv. pomocný řez u přesahujícího okraje PVC směrem do rohu stěny a podlahy. U vnějších rohů krytinu nařízneme a to příčně od okraje k rohu. Vzniklý přehyb pevně přitiskneme a přesahující část uřízneme.

4.    Dva způsoby pokládky

a.    Volné pokládání – používáme v místnostech do 20 m2. Krytinu zajišťujeme pomocí oboustranné lepicí pásky. Po podlaze se můžeme ihned pohybovat.

b.    Celoplošné přilepení – používáme ve větších místnostech, takto položená PVC krytina má delší životnost. Celoplošně krytinu lepíme, aby se v místnosti nevytvářely vlny. PVC z poloviny svineme, na podlahu naneseme lepidlo a krytinu položíme zpět na lepidlo. Jednodušším způsobem je pokládání PVC krytiny po pásech širokých 1 m, přičemž nanášíme 1 m lepidla na podlahu, poté položíme pás PVC a takto pokračujeme po celé místnosti. Nutností je řádně přitlačit PVC na lepidlo (můžeme použít i váleček) a dodržet dobu schnutí lepidla. Po podlaze není možné ihned chodit!

5.    Spoje
Spoje provádíme přiložením pásů PVC na sebe a společným přiřezáváním. Poté musíme spoje zajistit pomocí lepenky.

6.    Soklové lišty
Plastové profilové lišty používáme pro přechody ke stěnám, můžeme je snadno namontovat. V závislosti na zvoleném modelu je buďto lepíme, šroubujeme, zasouváme nebo přitloukáme pomocí hřebíčků. Vnitřní i vnější rohy můžeme šikmo uříznout, nebo zakoupit hotové. Máme-li k dispozici staré čtvrtkruhové nebo malé soklové podlahové lišty, můžeme je využít k zakrytí řezné hrany.

Podlahy a dveře Plancher
Plancher - nej řemeslníci
zobrazit všechny reference >

Na naše reference jsme hrdí:

11.12. 2013 | Dodání a montáž interierových dveří - Verte Doors
Klient: Naprostá spokojenost,seriozní jednání, rychlé dodání a výborně odvedená práce
Zobrazit detail reference >

11.12. 2014 | Dodání a montáž interierových dveří - Vasco Doors
Ing. Petra Culková: Realizace proběhla přesně dle mých představ, vždy jsme se domluvili na termínu dodávky. Kvalita provedených prací je také ve vysoké kvalitě a jsme velice spokojeny.
Zobrazit detail reference >

17.07. 2014 | Dodání a montáž interierových dveří
Jitka Vomáčková: Jednání s panem Ing. Kelbichem bylo bezproblémové, všechny dohody dodrženy, zaměstnanci také provedli skvělou práci. Všem doporučuji. Jitka Vomáčková
Zobrazit detail reference >

Plancher - mapa

Plancher, s.r.o.
Lovosická 439/42, 190 00 Praha 9
IČO: 272 59 587
info@plancher.cz , +420 603 279 682
GPS: 50°7'39.676"N, 14°29'16.990"E
Zobrazit na Google Maps