Kvalitní podlahy a dveře v rozsáhlé vzorkovně v Praze

Zavolejte nám: +420 603 279 682 ! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.

Vydáno: 31. 10. 2016

Jak správně pečovat o interiérové dveře

Mnoho lidí si myslí, že o dveře není nutné pečovat. Jsou to jen a pouze dveře. Proč s nimi provádět psí kusy? Odpověď je jednoduchá. Aby vydržely v dobré kondici po mnoho let.

Dveře jsou nedílnou součástí každého interiéru. Někdo má radši dveře z masivu, jiný dává přednost levnějším variantám. Podle typu dveří je také nutné zvolit správnou péči.

V zásadě však platí, že můžete nechat dveře bez povšimnutí, ale budete je muset brzy vyměnit, nebo se o ně můžete starat a dveře budou sloužit bezproblémově dlouhá léta. Přitom údržba interiérových dveří ve většině případů není náročná, ani namáhavá. Stačí si jen udělat čas.

>> NABÍDKA INTERIÉROVÝCH DVEŘÍ
>> MONTÁŽ INTERIÉROVÝCH DVEŘÍ

Materiál ovlivňuje způsob čištění

Dříve se kolem materiálu nedělalo tolik humbuku. Byly vlastně dvě základní možnosti. Buď interiérové dveře z masivu, za které jste si však podstatně připlatili, nebo levnější interiérové dveře, které se se polepovaly dýhou kvůli přírodnímu vzhledu.

Zde je dobré vložit ještě krátkou vsuvku, abychom vysvětlili, co se vlastně pod termínem dýha schovává. Dýha je tenká vrstva přírodního dřeva, kterou se potahovaly, a stále potahují, povrchy dveří. Interiérové dveře tím získaly luxusnější přírodní vzhled a určitou odolnost proti neblahým vnějším vlivům.

V současné době se technologie i materiály posunuly vpřed, takže je možné vybírat z vícera druhů interiérových dveří. Základem nabídky jsou stále dveře z masivu, i ty polepené dýhou. V nabídce najdete i další dveře, které mají přírodní vzhled, ale navíc mají i skvělé vlastnosti.

Nové typy dveří na sobě ukrývají různé fólie a laminát, což jsou materiály, které zajistí příjemný vzhled a také odolnost vůči vnějším vlivům. Každý materiál má své pro a proti, proto je dobré vybírat pečlivě a zjistit si všechny informace předem.

Výběr nových dveří

Interiérové dveře jsou z velké části také bytovým doplňkem, takže je dobré koukat na estetickou funkci. Je však nutné dodat, že stále se jedná o dveře, takže je důležité zvážit i užitné parametry.

Pokud si pořídíte levné dveře, pravděpodobně budou potažené fólií. V tom není žádný problém, jen je třeba vědět, jak se k ní chovat, aby se nepoškodila. Základem všeho je, nepoužívat abrazivní látky, které by mohly nenávratně poškodit povrch dveří. Na údržbu interiérových dveří s fólií bohatě stačí navlhčená měkká tkanina, kterou jednou za čas dveře očistíte. Pokud chcete své dveře hýčkat, můžete je utírat také utěrkami z mikrovláken, které jsou stále populárnější.

Ve většině případů není nutné použít saponát, takže ho zbytečně nepoužívejte. Ušetříte tím dveře i svou peněženku. Pokud to je nevyhnutelné, použijte saponát, který je určený přesně pro daný povrch. V opačném případě byste udělali víc škody než užitku.

Odolnost povrchu usnadňuje čištění

Do každé domácnosti se bohužel dveře s fóliovou vrstvou nehodí. Kočky, psi a další domácí mazlíčci mohou fólii velice rychle poškodit. Interiérové dveře s fólií se nehodí ani do rušnějších domácností, kde jsou přítomné děti. Stačí poškodit tenký povrch a už započne postupná degradace dveří.

V takovém případě je lepší vybírat laminátové dveře různých typů. Do běžné domácnosti se perfektně hodí dveře ze střednětlakého laminátu (zkratka CPL), které nabídnou vyšší odolnost oproti fólii. Nemusíte se bát ani nepřirozeného vzhledu. Laminátové interiérové dveře jsou k dostání v různých barevných odstínech a to včetně realistických dřevěných textur.

Starosti nebudete mít ani s údržbou. Laminátové dveře (a to včetně dřevodekorů s 3D povrchy) je možné čistit suchým i jemně vlhkým hadříkem. Na větší znečištění si můžete vzít na pomoc roztok vody a odpovídajícího saponátu správné koncentrace.

Na dřevo opatrně

Další variantou interiérových dveří je stará dobrá klasika. Dveře s dýhou. Takový typ dveří je cenově dostupnější než masiv a zároveň je krásný. 

Je důležité mít na paměti, že dýha je dřevo. Proč to zdůrazňujeme? Protože by se mohla stát nepříjemná nehoda, pokud byste dveře vystavily přílišnému množství vody. Dýha by v takovém případě mohla vodu nasáknout a nepěkně se zkroutit. A o to pravděpodobně nikdo nestojí.

Dveře s dýhou je dobré čistit pouze jemně navlhčeným hadříkem. Je nutné se vyvarovat také saponátům, protože ty dřevěné povrchy vysušují, což jim nedělá dobře. Pokud je znečištění větší a navlhčený hadřík na to nestačí, zkuste raději mýdlový čistič určený na dřevěné povrchy. Mýdlový čistič je vhodný pomocník i pro údržbu nábytku, parket, obkladů, ale i leptaných a pískovaných skel.

Mýdlový čistič dodá dřevu svěží barvu, dokonalou čistotu bez šmouh a vůni čistoty. Nutno podotknout, že mýdlový čistič je antistatický. Jinými slovy. Odpuzuje prach, takže prodlouží dobu, kdy máte byt krásně uklizený a útulný.

Rady získáte u odborníků

Pokud si nejste jistí, jak interiérové dveře správně udržovat, nebojte se zeptat. Stále zde platí jednoduché pravidlo. „Dvakrát měř, jednou řež.“ V případě, že byste použili nesprávný čistič, mohlo by dojít k nevratnému poškození.

Nebojte se tedy zeptat odborníků. Jsou tu pro vás. Když budete kupovat nové dveře, tak informace ohledně údržby jsou obvykle součástí návodu. Pokud je něco nejasného, zeptejte se prodejce. Není to žádná ostuda. Každý se nemůže vyznat ve všem, ale prodejce je k tomu školený. Dobrou radou si ušetříte spoustu starostí.

Všeobecná pravidla pro čištění dveří

Nejzásadnější chybou, kterou můžete udělat, je to, že byste na čištění interiérových dveří použili abrazivní pískové a agresivní čisticí prostředky na bázi chlóru. Těm se obloukem vyhněte. Nepoužívejte ani drátěnky, kartáče, případně jiné věci, které by mohly mechanicky poškodit svrchní část dveří.

Spolehněte se raději na osvědčenou kvalitu. Jemný hadřík totiž úplně stačí. Ideálně, když bude lehce navlhčený a půjde to s ním samo. V některých případech je možné použít i čisticí prostředky, v takovém případě ale dávejte pozor, jestli používáte ten správný. Dýhové dveře vyžadují mýdlové čisticí prostředky. Naopak na fólie a lamináty použijte saponáty.

Dávejte pozor na zbytečné namáčení dřevěných a dýhovaných částí. Mohlo by dojít ke zbytečnému nasáknutí vody a následnému poškození materiálu. Hadřík raději před použitím důkladně vyždímejte.

Pokud chcete dopřát svým dveřím absolutní luxus, můžete místo klasického hadříku použít utěrku z mikrovlákna, ale klasickým hadříkem rozhodně nic nezkazíte.

Na kovové části interiérových dveří můžete použít i suchý hadřík. Stačí to. Naopak na mytí čirých skel, které jsou součástí dveří, je vhodné použít i prostředek na mytí skel a následně také leštící přípravek.

Nezapomínejte, že součástí dveří jsou i zámky a panty. Před korozí je nejlépe ochráníte pomocí speciálních minerálních a silikonových olejů.

Závěrem je nutné zmínit, že je potřeba postupovat opatrně. Pokud si nejste jisti správností čisticího prostředku, zeptejte se. Vždy zkoušejte čistit nejdříve malý kousek na méně viditelné části dveří. Jestli se povrchu nic nestane, můžete pokračovat dále. 

Galerie

Další články:

Zavolejte nám: +420 603 279 682! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.