Kvalitní podlahy a dveře v rozsáhlé vzorkovně v Praze

Zavolejte nám: +420 603 279 682 ! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.

Vydáno: 22. 09. 2016

Dýhované, laminátové nebo fóliované - jaké interiérové dveře si vybrat?

Rekonstrukce domu či bytu je finančně i psychicky náročnou situací, ale výsledky rozhodně stojí zato. Mít bydlení podle vlastních představ je snem nejednoho z nás. I poté ale nastávají rozhodnutí, která nemusí být úplně snadná. Například výběr interiérových dveří.

Interiérové dveře jsou nedílnou součástí vašeho interiéru a při výběru musíte zohledňovat nejenom jejich odolnost (voděodolnost, stálebarevnost), ale také třeba pevnost (mechanické namáhání) nebo údržbu. Jaký materiál tedy vybrat, hledáte kompromis nebo naopak upřednostňujete některou ze základních vlastností?

>> NABÍDKA DVEŘÍ
>> MONTÁŽ DVEŘÍ

Elegantní dýha

Dýha je ve své podstatě deska z masivního dřeva, která je opracována do šířky 0.3 až 0.5 mm. K výrobě se používají 3 základní postupy - loupání, krájení, řezání. Každý postup je specifický a vhodný pro konkrétní typ nábytku. Pomocí vykrojení dýhy lze získat rozmanité motivy, květinovou strukturu, která přinese eleganci do vašeho interiéru.

Žádný strom není stejný, což vám umožní získat rozmanité vzory a motivy, takže každé dveře budou opravdovým unikátem. Dýhované dveře se dokonale hodí k masivnímu dřevěnému nábytku.

Mezi nevýhody dýhy patří slabá odolnost proti slunečnímu záření. Paprsky způsobují blednutí a za pár let se vzhled může změnit. Tomu lze však naštěstí zamezit volbou správné povrchové úpravy. Sem patří zpravidla namoření ekologickým lakem a posléze ztvrzení UV technologií.

Dalším negativem je náchylnost k vlhkosti. Interiérové dveře z dýhy tak nejsou vhodné do místností, kde se drží vlhko, jako je například koupelna. Toto doporučení platí, pokud jsou dýhované dveře bez dodatečné ochrany proti vlhkosti. Oproti laminátu jsou dýhované dveře méně odolné, takže pokud máte doma nějakého domácího mazlíčka, raději volte jinou variantu. Dýhované dveře jsou potažené masivem, což se odráží také v jejich ceně.

Laminát pro odolnost

Hlavní předností laminátu je zejména jeho vysoká odolnost, snadná údržba a čištění. Laminátové dveře jsou vhodné také do vlhkých prostor, jako je kuchyně nebo koupelna. Navíc se díky moderním technologiím na pohled velmi přibližují klasickým dřevěným dveřím. I laminátové dveře, které jsou výrazně levnější, mohou získat dojem elegantních dýhovaných dveří.

Některé modely se dále vyznačují precizně zpracovanou strukturou, která dokonale imituje vzezření dřeva, a to i při letmém dotyku. V praxi tak můžeme říci, že laminátové interiérové dveře jsou jakousi levnější a odolnější variantou klasických dřevěných dveří.

Sluneční svit laminátu také nevadí. Jedná se tedy o materiál, který si hravě poradí s nevýhodami dýhy.

Cenově dostupná fólie

Hledáte-li levnou variantu interiérových dveří, pak určitě zvolte fólii. Díky své ceně jsou tyto interiérové dveře nejpoužívanějším typem. Jsou vhodné do domácností s běžným provozem. Fólie není natolik odolná a je náchylná k mechanickému poškození při nadměrné zátěži, či při hraní dětí.

Nedostatky částečně kompenzují moderní postupy výroby a technologie, díky kterým vznikají hrubší fólie se zvýšenou odolností proti mechanické zátěži. To s sebou nese i moderní vzhled dveří, takže se hodí do každé domácnosti.

Fólie se zhotovují v nejrůznějších dekorech a v podstatě nejde poznat, zda se nejedná o přírodní materiály, zejména pak dřevo.

Nanášení fólie patří rozhodně k finančně velmi přívětivým postupům, což se výrazně odráží na jejich finální ceně. Fólie je de facto papír, který je impregnován a posléze nanesen na dřevovláknitou desku.

Mezi další výhody foliovaných interiérových dveří patří odolnost proti slunečnímu záření a snadná údržba, k čemuž vám postačí základní čisticí prostředky a obyčejný hadřík.

V neposlední řadě je pak velkým lákadlem také jejich nízká cena. Z těchto důvodů patří fóliované interiérové dveře v současné době mezi nejrozšířenější typy dveří. Mají velmi dobrý poměr designu, užitné hodnoty a ceny.

Jednoduchý výběr

Volba je v tuto chvíli jen na vás a záleží jen na tom, čemu dáte přednost. Luxusní domov si žádá dýhované interiérové dveře. Chalupy, byty či prostory k pronájmu si vystačí s laminátovými dveřmi. Pro vlhké a teplotně nevyvážené prostory volte také laminát. Nejlepší poměr ceny a odolnosti mají interiérové dveře s fólií.

Galerie

Laminátové interiérové dveře Dýhované interiérové dveře Porta Malaga - www.plancher.cz Fóliované interiérové dveře

Další články:

Zavolejte nám: +420 603 279 682! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.