Vydáno: 02. 02. 2015
Informace o dřevěných podlahách
Dřevěné podlahy nepatří jen mezi podlahy nejhezčí, ale také mezi nejpraktičtější. Mají výborné izolační vlastnosti a tím zajišťují pocit tepla. Jejich využití je skutečně široké. Dřevěné podlahy vidíme v běžných domácnostech, ale i v komerčních zařízeních.
Výhody
Jednou z hlavních výhod dřevěných podlah je jejich dlouhá životnost, vysoká odolnost a snadná oprava v případě poškození. Dřevěné podlahy jsou vhodné pro astmatiky nebo alergiky, protože v sobě neudržují prach ani jiné nečistoty. Jsou schopné pohlcovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost a tím udržují stabilní klima interiéru.
Nevýhody
Přední nevýhodou těchto podlah je vyšší pořizovací cena. Dále pak barevné změny některých dřevin, nutná regulace teploty (mezi 18-22°C) a vlhkosti vzduchu (okolo 50-60%). Masivní prkna jsou náchylná na tvorbu spár, proto se podlahové topení doporučuje pouze u dvouvrstvých nebo plovoucích podlah.
Dřevěné plovoucí podlahy
Dvouvrstvé - na spodní vrstvě (obvykle břízové překližky) je nalisována nášlapná vrstva ušlechtilých dřevin, která je opatřena vysoce imunním lakem nebo oxidativním olejem.
Třívrstvé - jsou tvořeny ze tří vrstev dřevin - horní nášlapná vrstva, střed (jádro) a protitažná spodní vrstva
Dělení dřevěných podlah dle jejich konstrukce
Prkenné podlahy
Tyto podlahy jsou vyráběny z měkkých druhů dřeva (smrk, modřín, jedle), povrchová úprava je prováděna až na položené podlaze. Jsou vyrobeny z hoblovaných nebo nehoblovaných desek a fošen, které se bez konstrukčních spojů pokládají na tupý sraz na polštáře. K nim jsou pak přibíjeny nebo může být podlaha šroubována. Podlahy z hoblovaných fošen můžeme spojovat na pero a drážku, polodrážku nebo na drážku se vkládanými pery (šroubovány nebo přibíjeny do polštářů).
U těchto podlah neprovádíme tmelení spár a při lakování je důležité dbát na to, aby se lak nedostal mezi prkna a neslepil je (tomu předejdeme použitím vosku a oleje). Prkna by pak při schnutí nemohla správně pracovat a mohlo by dojít ke vzniku velkých spár, nebo dokonce ke zničení celého prkna.
Palubkové podlahy
Tento typ podlah je obvykle vyráběn z borovice, smrku nebo modřínu. Nicméně se setkáváme i s podlahami dubovými nebo lipovými. Jejich tloušťka je větší než 20 mm, šířka mezi 120-160 mm a délka je 4 metry a více. Vyrábí se s perem a drážkou. Při pokládce jsou zasouvány do sebe a pak se skrytě přibíjí do polštářů.
Dřevěné podlahy jsou dodávány buď bez povrchové úpravy, nebo bývají opatřeny vrstvou laku či oleje. Díky tzn. kartáčování, které se provádí za pomoci specifických ocelových kartáčků, dosáhneme vyšší odolnosti a tvrdosti podlahy.
Galerie
Další články: