Kvalitní podlahy a dveře v rozsáhlé vzorkovně v Praze

Zavolejte nám: +420 603 279 682 ! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.

Vydáno: 06. 11. 2023

Pokládka plovoucí vinylové podlahy - 7 chyb, kterým byste se měli vyhnout

Pokládka vinylové plovoucí podlahy není složitá a zvládnete ji sami. Přesto je ale dobré vědět, jakým chybám se při montáži podlahy vyhnout.

>> POKLÁDKA VINYLOVÉ PODLAHY

>> NABÍDKA VINYLOVÝCH PODLAH

Pokládka plovoucí vinylové podlahy - 7 chyb, kterým byste se měli vyhnout

Vinylové podlahy se liší podle způsobu pokládky. Pokládka lepené vinylové podlahy je složitější a vyžaduje odborné znalosti, proto je vhodnější, když se s pokládkou lepeného vinylu obrátíte na nás. V případě plovoucí vinylové podlahy je ale situace jiná a do instalace se můžete pustit sami. Pokud si chcete plovoucí vinylové dílce položit svépomocí, měli byste znát několik zásad, které jsou pro pokládku důležité.

1- Podklad ani podlaha nejsou připraveny na pokládku

Zakoupili jste podlahu, těšíte se, jak už bude vše hotovo a hned po příjezdu domů se vrhnete do pokládky? To může být velká chyba. Řada plovoucích vinylových dílců se potřebuje nejprve aklimatizovat na teplotu místnosti, ideálně 24 h před samotnou pokládkou.

V řadě případů se dělá chyba i při přípravě podkladu. Ten by měl být rovný, bez hrbolků nebo prasklin. Jedinou výjimku tvoří pokládka vinylových podlah na HDF desce nebo nejmodernějších SPC vinylových podlah, které nevyžadují dokonale rovný podklad.

Pozornost by se měla věnovat i vlhkosti podkladu. U cementové stěrky by měla být vlhkost podkladu maximálně 2,5 % (pokud je položeno podlahové topení tak 1,5 %) a u samonivelační stěrky maximálně 1,5 % (v případě podlahového topení 0,3 %)

Podklad ani podlaha nejsou připraveny na pokládku

2 - Pokládka vinylové podlahy bez návodu

Mylná domněnka, že zámkovou vinylovou podlahu dokážete položit bez předchozího prostudování návodu, vás může nakonec stát nejen řadu nervů, ale i peněz, pokud podlahu položíte špatně a tím ji zničíte. Nabídka plovoucích vinylových podlah je široká a každá značka nebo dokonce typ podlahy může vyžadovat trochu jinou techniku pokládky. I přesto, že už jste někdy podlahu z vinylu pokládali, vždy si nejprve prostudujte návod a zjistěte, jak správně postupovat.

3 - Nesprávně zvolená podložka

Aby se zlepšily vlastnosti podlahy, podkládá se vinylová podlaha click speciálními podložkami, které tlumí hluk a zlepšují izolační vlastnosti podlahy. Některý click vinyl má podložku integrovanou už v samotných dílcích, ale pokud ne, a vy budete vybírat podložku samostatně, vždy se poraďte s prodejcem nebo nás kontaktujte a nechte si s výběrem podložky poradit. Investice do nekvalitních podložek se zpravidla nevyplatí.

4 - Pokládka vinylových dílců bez předem připraveného plánu

Při pokládce zámkové vinylové podlahy je potřeba si promyslet, zda začnete celým dílcem nebo první pokládaný díl zaříznete, aby se vám nestalo, že zakončíte řadu malým proužkem dílce, kdy by podlaha nevypadala zrovna esteticky, nehledě na velký prořez (odpad) materiálu.

Pokládka vinylových dílců bez předem připraveného plánu

5 - Křivá první řada

Instalace první řady vinylových dílců je stěžejní. Pokud si vše správně nevyměříte, položíte dílce křivě nebo si nevšimnete, že pokládáte podlahu podél nerovné stěny, může se stát, že po několika položených řadách si všimnete křivosti podlahy. Pak nezbývá, než začít znova (to je to lepší řešení) nebo máte bohužel celou podlahu nenávratně zničenou. Proto si dejte velmi záležet na pokládce prvních dvou řad vinylových dílců, všude dodržujte správné zarovnání, pravé úhly i střídání dílců.

6 - Špatně zvolený směr pokládky

Teoreticky si můžete pokládat vinylovou podlahu jak chcete, ale ne vždy je výsledek estetický a ne všechny způsoby jsou správné. Lamely by se měly pokládat kolmo k hlavnímu zdroji světla a v každé následující řadě by měl být přesah lamel vždy minimálně o 30 cm oproti původní řadě. Menší přesah by mohl způsobit nedostatečnou pevnost zámkového spoje. Můžete zvolit i posun o polovinu délky lamel, o třetinu délky nebo nepravidelný posun, který vytváří nejpřirozenější efekt.

7 - Zapomenutá dilatační spára

Ponechání dilatačních spár kolem stěn, u přechodů mezi místnostmi a u dveřních zárubní je dané samotnými výrobci vinylových podlah. Brání poškození podlahy vlivem pnutí. Pokud dilatační spáry neuděláte nebo je uděláte velmi malé, může se podlaha působením roztažných sil deformovat.

Zapomenutá dilatační spára

Pokud si nakonec přeci jen nejste jisti s pokládkou vinylových podlah svépomocí, jsme připraveni vám zajistit odbornou montáž podlah a ušetřit vám tím mnoho starostí. Přijďte si prohlédnout nabídku vinylových podlah do vzorkovny Plancher Praha (po předchozí domluvě) a rovnou si u nás sjednejte pokládku vinylové podlahy.

Galerie

Pokládka plovoucí vinylové podlahy - 7 chyb, kterým byste se měli vyhnout Podklad ani podlaha nejsou připraveny na pokládku Pokládka vinylových dílců bez předem připraveného plánu Zapomenutá dilatační spára

Zavolejte nám: +420 603 279 682! Připravíme pro vás nejvýhodnější nabídku na míru.